• strona kontrastowa
    • a

      a

      a

2021-04-29

Powiadomienie o ryzyku wystąpienia w 2021 r. przekroczenia średniorocznego poziomu docelowego bezno(a)pirenu w pyle PM10

Obraz, źródło: https://pixabay.com/pl/

W związku z powiadomieniem Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska z dnia 26 kwietnia 2021 r. o ryzyku wystąpienia w 2021 r. przekroczenia średniorocznego poziomu docelowego bezno(a)pirenu w pyle PM10 Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego informuje, że od dnia 26 kwietnia 2021 roku do dnia 31 grudnia 2021 roku na obszarze wskazanym w powiadomieniu tj. na terenie: miasta Warszawa (dzielnice: Wawer, Wesoła, Ochota, Włochy, Wola, Mokotów, Ursus); miast: Radom, Ostrołęka, Siedlce oraz powiatów: piaseczyński, legionowski, wołomiński, otwocki, pruszkowski; warszawski zachodni; siedlecki obowiązują następujące działania określone przez Zarząd Województwa w Programie ochrony powietrza dla poziomu 1 (kolor żółty) - ryzyko przekroczenia poziomu docelowego dla benzo(a)pirenu w pyle zawieszonym PM10:

ograniczenie rozpalania grilli i ognisk,

- zakaz korzystania z instalacji do spalania biomasy drzewnej (kominków, piecyków kominkowych, piecyków ozdobnych), zakaz nie dotyczy, gdy jest to jedyne źródło ciepła lub gdy do lokalu nie jest dostarczana energia elektryczna wskutek awarii,

- zakaz używania dmuchaw do liści.

Zakaz korzystania z instalacji do spalania biomasy drzewnej w tym kominków, piecyków kominkowych, piecyków ozdobnych obowiązuje na całym obszarze i w okresie wskazanym w powiadomieniu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Zakaz używania dmuchaw do liści obowiązuje również poza terminem i obszarem wskazanym w powiadomieniu i działa na terenie całego województwa mazowieckiego w okresie od 1 stycznia 2021 roku do 31 grudnia 2026 roku (http://www.powietrze.mazovia.pl/aktualnosci/wszystkie/zakaz-uzytkowania-dmuchaw--wszystko-o-tym-dlaczego-gdzie-i-kiedy).

Ograniczenie rozpalania grilli i ognisk jest działaniem mającym na celu ograniczenie zanieczyszczenia powietrza na obszarze i w terminie wskazanym w powiadomieniu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Jest to zalecenie dla mieszkańców do ograniczenia pewnych działań (rozpalania grilli i ognisk), które mogą mieć wpływ na pogorszenie jakości powietrza.

Opublikowano: 2021-04-29

Przez:admin