Sprawozdawczość z Programu Ochrony Powietrza dla PM10, PM2,5, B(a)P, benzo(a)piren, NO2

Sprawozdania z realizacji działań określonych w programie ochrony powietrza i jego integralnej części - planie działań krótkoterminowych, a także z wydanych decyzji/uchwał/zgłoszeń, należy składać do dnia 15 lutego roku następnego po roku sprawozdawczym przy wykorzystaniu platformy sprawozdawczej (https://mazowieckie.raport-pop.pl/).

Pomoc i Materiały Wspomagające

Po zalogowaniu się do platformy sprawozdawczej, w zakładce “Pomoc” dostępne są:

- Instrukcja obsługi platformy

- Materiały pomocnicze do wykonania sprawozdań z Programu Ochrony Powietrza za lata 2021-2026

- Filmy instruktażowe

Jakie są konsekwencje niedotrzymania terminów?

W przypadku niedotrzymania terminów przekazania sprawozdań z realizacji programów ochrony powietrza i ich aktualizacji organ za to odpowiedzialny podlega karze pieniężnej w wysokości od 50 000 zł do 500 000 zł.

Celem przygotowywania i analizy sprawozdań z realizacji programów ochrony powietrza jest:

- monitorowanie postępów w realizacji zadań programu ochrony powietrza,

- uzyskanie możliwości porównywania efektów osiąganych w poszczególnych gminach i

województwach,

- identyfikowanie zadań, które nie są realizowane w wymaganym zakresie,

- weryfikacja wywiązywania się jednostek samorządu z realizacji zadań i obowiązków nakładanych w programach ochrony powietrza.

Jak wynika z danych Ministerstwa Klimatu i Środowiska podsumowujących sprawozdania z realizacji programów ochrony powietrza za 2023 rok Województwo Mazowieckie znalazło się w czołówce województw osiągających najlepsze efekty w realizacji programu ochrony powietrza.

W działaniach takich jak likwidacja nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe, termomodernizacja budynków (bez wymiany źródła ciepła lub ze zmianą sposobu ogrzewania), liczba przeprowadzonych akcji edukacyjnych Województwo Mazowieckie zajęło 2 miejsce w Polce, natomiast 3 miejsce w działaniach  takich jak liczba nowo wybudowanych budynków mieszkalnych które wykorzystują niskoemisyjne lub zeroemisyjne źródła ciepła, liczba przeprowadzonych kontroli przestrzegania uchwały antysmogowej i w zakresie spalania odpadów i pozostałości roślinnych, wzrost powierzchni zielonych, redukcja emisji pyłów PM10 i PM2,5.

Województwo Mazowieckie osiągnęło znaczące sukcesy w realizacji programu ochrony powietrza, co jest wynikiem skutecznych działań w zakresie likwidacji nieefektywnych źródeł ciepła, termomodernizacji budynków oraz przeprowadzania akcji edukacyjnych i kontrolnych. Te działania przyczyniają się do poprawy jakości powietrza i zdrowia mieszkańców regionu.