Wiele osób martwi się przed zimą, jak ogrzać swoje domy. Rozwiązaniem nie jest palenie w piecach byle czym, bo smog jest bardzo szkodliwy dla zdrowia. Eksperci podkreślają, że najważniejsze jest to, aby ciepło nie uciekało. Termomodernizacja, nawet częściowa, może przynieść oszczędność i ograniczenie zanieczyszczenia.
Złoty trójkąt ciepłego domu i czystego powietrza Myśląc o ogrzewaniu często popełniamy błąd – skupiamy się na zapasach materiału opałowego. Wiele budynków w Polsce, tych starszych, budowanych przed 1999 nie posiada izolacji ścian i stropów. Zima za pasem Termomodernizacja to duża inwestycja, która może trwać kilka tygodni. Nie każdemu się to uda, Wymiana kotła Kotły starego typu są najmniej wydajne. Nawet ponad połowa energii ze spalanego węgla czy |
Z tego powodu w województwie mazowieckim w 2017 roku została przyjęta uchwała antysmogowa, która nakłada obowiązek wymiany bezklasowego kotła starego typu do końca 2022 roku na kocioł z certyfikatem ekoprojektu (certyfikat niskiej emisji zanieczyszczeń) lub ekologiczne źródło ciepła np. pompę ciepła. Od 1 stycznia 2023 roku wymagania ekoprojektu będą dotyczyć też kominków i piecyków typu „koza”.
Antysmogowe oszczędności
Wszyscy musimy liczyć się z wydatkami, zwłaszcza w obliczu rosnącej inflacji. Jednak brak inwestycji w modernizację ogrzewania i w ocieplenie domu to tylko pozorna oszczędność.
Nie zwlekaj z ociepleniem
Tej zimy warto podjąć nawet małe działania, takie jak samodzielne uszczelnienie okien lub położenie warstwy izolacji na poddaszu. Ale długofalowo warto zainwestować w bardziej kompleksową termomodernizację. Na ten cel można pozyskać dotację, np. w programie Czyste Powietrze (więcej informacji na stronie www.czystepowietrze.gov.pl oraz pod nr tel.: 22 340 40 80). Warto również udać się do swojego urzędu gminy, aby uzyskać informację o możliwości uzyskania wsparcia.